Torsby kommun
Torsby kommun

Föredrag på biblioteket
Västsahara-ockuperat, bestulet och bortglömt.

Torsby bibliotek Fabriksgatan 2, onsdagen den 12 mars kl 18.30.

Lena Thunberg kommer att berätta om Afrikas sista koloni Västsahara, ockuperat av Marocko sedan 1975.

Lena visar bilder och berättar om Västsaharafrågan och om unga västsaharier, som hon har mött i flyktinglägren i Algeriet och i den ockuperade delen av Västsahara.

Hon är redaktör för tidskriften Västsahara, som ges ut av Svenska Västsaharakommittén, och har engagerat sig för Västsaharafrågan sedan 1985.

Cirka 190 000 västsaharier bor sedan 1975 i flyktingläger i Algeriet. I den ockuperade delen förföljs och fängslas västsahariska människorättsaktivister av marockansk polis. En FN-styrka finns på plats sedan 1991 för att genomföra en folkomröstning om självständighet. Den har dock Marocko förhindrat.

Innehållsansvarig: Lena Henriksson
Senast genomgången:
Senast ändrad: