Efterlängtad broöppning vid Herrgårdsdammen

Kommundirektör Thomas Stjerndorff och Downings hållbarhetssamordnare Rebecka Wessling klippte bandet och nu är bron öppen. Stadsarkitekt Evelina Palm och näringslivsutvecklare André Liljemark var de första som gick över bron.
Från och med 28 augusti är bron som går mellan Bruksallén och Torsby herrgårdsområde återigen öppen för gångtrafik. Den kommer vara öppen sommartid 1 maj - första veckan i november.
- Detta är bra både för herrgårdsområdet och för Torsby centrum, säger kommundirektör Thomas Stjerndorff.
Bron har varit stängd för överfart i några år, eftersom den är ett arbetsområde, men nu har nuvarande ägaren Downing och kommunen funnit en lösning som gör att den kan öppnas igen.
- Vi har sett en minskning av antalet besökare i herrgårdsområdet alltsedan bron stängdes för ett antal år sedan, säger näringslivsutvecklare André Liljemark, det har funnits en önskan hos många att den öppnas igen.

På båda sidorna om gångvägen finns en en skyddsanordning (ett staket) som gör att folk på ett säkert sätt kan vandra över bron.
Företaget Downing och Torsby kommun fann en säker lösning
Företaget Downing köpte kraftverket och bron 2020 och äger nu sammanlagt åtta kraftverk runt om i området Torsby kommun, samt några dammar.
- Vårt företag arbetar på olika sätt med hållbarhet och detta att öppna bron är en del av det, säger hållbarhetssamordnare från Downing Rebecka Wessling.
- Jag är mycket glad att vi har kunnat hitta en lösning som passar både kommunens intresse och företagets. Lösningen är både praktisk och säker, säger kommundirektör Thomas Stjerndorff.
- Nu blir det ett bättre flöde mellan centrum och herrgården och därmed kan antalet besökare till herrgårdsområdet återigen öka, fortsätter han. Det är viktigt för oss att öka tillgängligheten till herrgårdsområdet som vi även arbetar med att göra mer attraktivt.
Torsbybaserade företaget Smidcon har byggt en skyddsanordning (ett staket) som nu är uppsatt och som gör att folk på ett säkert sätt kan vandra över bron.
Ulf Wennilsjö, VD Downing Hydro AB:
- Vi som har åtta kraftverk i området Torsby kommun är väldigt glada för detta samverkansprojekt och att vi kan vara med och bidra på ett positivt sätt till bygden.

Här kan du se var bron ligger, den som nu öppnats igen
Bron öppen sommartid
Bron kommer att vara öppen på sommartid, dvs. från 1 maj till och med första veckan i november. Övrig tid kommer alltså bron att vara stängd. Dammen är ett arbetsområde och säkert snöröjning kombinerat med driften av dammen vintertid är inte möjligt tyvärr.
Om vintern kommer tidigare än första veckan i november, kan bron komma att stängas tidigare. Bron kan även komma att stängas tillfälligt vid driftarbete under den öppna perioden också.
Bron öppnades genom en enkel ceremoni
Media var inbjuden och genom ett enkelt bandklipp av Thomas Stjerndorff och Rebecka Wessling är nu bron öppen, från 28 augusti 2025. Välkommen att gå över.

Utsikt från bron, norrut om man kikar genom staketet

Utsikt från bron, söderut om man kikar genom staketet
Senast genomgången:
Senast ändrad:
Saknar du någon information?
Har du synpunkter på den här sidan, tar vi tacksamt emot dem. Fyll i formuläret nedan och dina synpunkter skickas till ansvarig för sidan. Om du anger din e-postadress kan vi ge återkoppling. Tack för att du hjälper oss att skapa en bättre webbplats.

